Rozhodnutí o zrušení pětiseteurové bankovky letos vyvolalo další vlnu diskusí o úplném konci hotovosti. Přestože je takový scénář podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho v Evropě nepředstavitelný, existují země, které jsou bezhotovostní ekonomice čím dál blíž.

Jednou z nich je Dánsko, kde ke konci fyzických peněz přispívají i některé kroky vlády. Podle člena bankovní rady dánské centrální banky Karstena Biltofta mluví ve prospěch elektronických transakcí mimo jiné to, že jsou dvakrát levnější než využívání hotovosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dánové postupně přestávají používat hotovost, obejde se bez ní už 80 procent všech maloobchodních plateb.
  • Elektronické platby se prosazují díky tomu, že jsou levnější a rychlejší. Svou roli sehrávají i kroky dánské vlády.
  • V přechodu na bezhotovostní ekonomiku hraje podle dánského centrálního bankéře Biltofta velkou roli také důvěra.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru