Kouření zabíjí, nápis, jenž se v různých variantách vyskytuje na každé krabičce cigaret, nedokáže zabránit tomu, aby jich ročně každý obyvatel Česka nevykouřil na dvě tisícovky, přičemž nejvíc holdují konzumaci nikotinu mladí v rozmezí 15−25 let. Alkohol zabíjí je varování, které chce prosadit Evropská komise, protože se domnívá, že by mohlo vést ke snížení spotřeby tvrdého alkoholu, především mezi mladými lidmi.

V Česku, kde konzumaci neomezila ani metanolová aféra, kdy pančovanému alkoholu podlehlo téměř 50 lidí a další stovka má dodnes trvalé následky, se této představě můžeme jenom smát. Mezi Čechy je prý celých 11 procent abstinentů, přes 90 procent teenagerů ale už má za sebou nějakou zkušenost s alkoholem. Velmi často jej přitom ochutnávají, respektive popíjejí pod dozorem rodičů − nejen doma, ale třeba na akcích s alespoň formálním dohledem dospělého, kam patří lyžařské či cyklistické kurzy, letní tábory či sportovní soustředění. Ostatně to, že škola v přírodě bývá také školou konzumace alkoholu, vidíme názorně v mnoha českých ikonických filmech (nejen) pro mládež.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru