Podpora Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) klesla poprvé pod hranici třiceti procent. Vyplývá to z průzkumu agentury INSA, který v úterý zveřejnil deník Bild. Koaliční sociální demokraté (SPD) si rok před parlamentními volbami mírně polepšili. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) si drží 15procentní podporu.

Merkelová jedná o migraci v Mali a Nigeru. Africe nabízí miliony eur i vojáky - čtěte ZDE

S 29,5 procenty získala CDU/CSU nejnižší podporu v dosavadních průzkumech agentury INSA. SPD si oproti minulé anketě o jeden procentní bod polepšila a ve volbách by získala 22 procent hlasů.

AfD by se podle průzkumu stala třetí nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu, do kterého by se dostali ještě postkomunistická Levice (12 procent), Zelení (11 procent) a s 6,5 procenty by se do něj vrátila i liberální Svobodná demokratická strana (FDP).

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Příští rok se budou v Německu konat hned několikery významné volby. Kromě těch podzimních do Spolkového sněmu budou zástupce zemských sněmů vybírat také obyvatelé Sárska, Šlesvicka-Holštýnska a především nejlidnatější země Severního Porýní-Vestfálska. V únoru také poslanci Spolkového sněmu a zástupci jednotlivých spolkových zemí vyberou nástupce Joachima Gaucka v prezidentském úřadě.

Zdroj: INSA Meinungstrend

Související