Budovu v Jeseniově ulici na Žižkově, kterou nelegálně obývá Autonomní sociální centrum Klinika, získala od státu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Informaci Českého rozhlasu - Radiožurnálu potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Správa železnic tam chce přestěhovat zaměstnance. Budovu zatím fyzicky nepřevzala.

Soud uložil Klinice další pokutu. Celkem už aktivisté zaplatili přes 80 tisíc - čtěte ZDE

Smlouvu o převodu úřady podepsaly minulý týden, nyní bude převod zanesen do katastru nemovitostí, řekl Ležatka. Po převzetí budovy zahájí správa železnic podle mluvčího SŽDC Jakuba Ptačinského přípravu rekonstrukce. "Polohou i velikostí odpovídá našim požadavkům na umístění našich zaměstnanců," sdělil Jakub Ptačinský.

Správa železnic zatím sídlí v Dlážděné ulici u Masarykova nádraží.

Podle Arnošta Nováka z kolektivu Kliniky byl převod utajený a netransparentní.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Ptali jsme se minulý týden na SŽDC podle zákona číslo 106 (o svobodném přístupu k informacím) a napsali nám, že žádný projekt na využití Jeseniovy nechystají. Máme to černé na bílém," řekl Novák.

Dopis Klinika zveřejnila i na Facebooku.

Podle SŽDC byl nicméně dotaz vznesen na to, zda existuje konkrétní projekt. "Dotaz zněl zcela konkrétně, a to na připravený projekt, nikoliv na samotné převzetí nebo využití objektu. A projekt, ani jiná dokumentace opravdu ještě hotov není. Takto jsme i podle zákona odpověděli," uvedl Ptačinský.

O nevyužívanou budovu už mělo zájem několik státních institucí, zatím z převodu vždy sešlo. Původně v ní měla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů, letos na jaře o ni požádal Úřad práce. Jemu nadřízené ministerstvo práce a sociálních věcí ale zájem poté odvolalo. Budovu chtěla získat i Praha, město ale na rozdíl od státních institucí nemůže požádat ÚZSVM o bezplatný převod majetku.

Převod budovy na SŽDC přivítala pražská ODS. "Doufám, že aktivisté, kteří Kliniku nelegálně obývají, budou nového vlastníka respektovat. Za sebe mohu slíbit, že Praha 3 bude novému majiteli maximálně nápomocná," uvedl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Aktivisté prázdnou budovu v majetku státu obsadili v prosinci 2014. Policie ji několikrát vyklidila, poté jim ji úřad na rok zapůjčil a provozovali v něm sociální centrum. Pořádali přednášky, koncerty nebo jazykové kurzy, budovu také svépomocí opravovali.

Smlouva skončila letos v březnu, pak anonym v budově několikrát nahlásil bombu, policie ji vyklidila, ale aktivisté se tam vždy znovu vrátili. Program v centru pokračuje i přes zahájení převodu budovy, odpoledne budou kurzy norštiny a angličtiny pro začátečníky. Na programu je i lidová kuchyně, tedy společné vaření.

O vyklizení budovy se s aktivisty majetkový úřad soudí, uložil jim více než 150 tisíc korun pokuty za její neoprávněné používání. Část už Klinika zaplatila z příspěvků dárců.