Občanští demokraté sice až na dva kraje mandáty ztratili. Přesto je jejich výsledek v krajských volbách lepší, než se čekalo. Šéf strany Petr Fiala tvrdí, že se občanští demokraté vrací do hry jako lídr pravice. A věří, že za rok ve volbách do parlamentu uspěje ODS ještě výrazněji.

Jak jste celkově spokojený s výsledky voleb do krajů a Senátu z pozice ODS?

Jednak se ukázalo, že voliči v krajích přestali věřit levici. Nedopadla dobře sociální demokracie ani komunisti. Samozřejmě mi nedělá radost vítězství ANO. I když není tak velké, jak ukazovaly některé průzkumy. V případě ODS beru výsledky střízlivě. Nejásám. Ale ukazuje se, že jsme se jasně vrátili do pozice nejsilnější strany na pravici. Že ta cesta, kterou jsme se dali, je správná. Máme i lepší výsledky než v posledních parlamentních volbách. A jsem si jistý, že v těch následujících volbách do dolní komory na tom budeme ještě výrazně lépe než nyní.

Na druhou stranu ODS s výjimkou Pardubického a Ústeckého kraje, kde ODS obhájila krajské mandáty všechny, ve všech ostatních krajích více či méně ztratila. Přesto jste spokojený?

Kdybych nežil v této zemi a nevěděl, co se tady stalo v roce 2013, tak bych ten výsledek mohl srovnávat s krajskými volbami v roce 2012. Ale to prostě nemohu. To je absolutně nesrovnatelné. Všichni víme, že je ODS před a po – a víte, co mám na mysli. Takže já to mohu srovnávat se situací, když jsem ODS jako předseda převzal. Jako stranu, která se potácela na hranici přežití. A kde jí mnozí ani to přežití nepředvídali. Dnes je ta situace úplně jiná. Uzavřeli jsme první etapu návratu a dobře jsme vykročili k tomu, abychom uspěli v příštích parlamentních volbách.

Nejvíce ODS ztratila ve středních Čechách a také v Plzeňském kraji, po sedmi krajských mandátech. Budete řešit, proč zrovna tam je výsledek nejslabší? A tušíte to už teď?

Musíme to samozřejmě analyzovat. Ale na druhou stranu v těchto krajích jsme – z celostátního hlediska – dosáhli i tak nadprůměrného výsledku. V Plzeňském kraji jsme získali kolem 15 procent. Když se bavíme o těch příčinách,  samozřejmě nesmíme zapomenout, že v roce 2012 byla ODS nejsilnější vládní strana a neexistovalo hnutí ANO. Politická mapa se ale proměnila a to má vliv i na stávající volební výsledky. A proto pro mě srovnávání s rokem 2012 nedává žádný smysl.

Hnutí ANO potvrdilo po parlamentních volbách definitivně svou aktuální vůdčí pozici na současné politické scéně. Je to pro ODS signálem něčeho, co změnit ve vlastní politice? S ohledem na to, na co voliči u hnutí ANO slyší.

Hnutí ANO je populistická strana, která má do jisté míry štěstí v tom, že se momentálně tuzemské ekonomice daří. Andreji Babišovi se to podařilo prodávat za svůj úspěch. Odráží se to i na výsledcích ANO a ČSSD. Já jsem přesvědčený o tom, že voliči brzy prohlédnou, co Sobotkova vláda s ministrem Babišem dělá. Jak projídá naši budoucnost, jak uskutečňuje levicovou politiku. Jak bojuje proti aktivním a pravicovým lidem. A že si naopak uvědomí, že právě ODS je advokátem takovýchto pracovitých lidí.

Ve kterých krajích má nyní ODS ambice vstoupit do krajského vedení?

To zatím netuším. Žádná povolební vyjednávání jsme dosud nezačali. Obecně ale platí, že nepůjdeme do koalice nikde s KSČM. S ostatními můžeme vyjednávat. Ale do žádné krajské vlády nepůjdeme za každou cenu. Nebo proto, abychom někde nabídli pár křesel, které chybí. Do koalice půjdeme jenom tehdy, pokud budeme schopni změnit stávající politiku v kraji. Prosazovat náš program a zastavit stagnaci kraje.

Kterým ze čtyř kandidátů, kteří za ODS postoupili do druhého kola, věříte nejvíce?

Všem. Jsem přesvědčený, že všichni mají šanci senátorský mandát získat.