Od počátku vzniku krajů v roce 2000 se volby do regionálních zastupitelstev staly referendem o aktuální centrální vládě. A pro ministry v Praze to vždy dopadlo dost tristně.

Nyní tuto zákonitost prolamujeme. O víkendu v krajských volbách vyhraje pravděpodobně vládní, anebo vládní strana.

Takže sladký polibek z regionů pro pražskou vládu, která tak skvěle pracuje pro blaho lidu? Ani omylem. ČSSD a ANO si po dvou a tři čtvrtě letech "koaličního nepřátelství" jen testují, kdo s kým po sněmovních volbách příštího roku vyrazí dveře jako s prvním.

Komunisté nejsou zadarmo

Nejhorší výchozí pozici má ČSSD. Obhajuje vítězství v devíti krajích, ANO jako nováček může jen získat. Navíc předseda strany Bohuslav Sobotka dost neprozíravě spojil s úspěchem ve volbách svůj další osud, což vyvolalo obrovskou vlnu nadšení u mnoha hejtmanů ČSSD, kteří Sobotku zrovna nemusí.

Ale to není jediný důvod, proč to bude mít ČSSD o víkendu těžké. Nehraje se totiž jen o těch 205 oranžových zastupitelských mandátů z minulých voleb. ČSSD dobře ví, že od vítězství je ještě dlouhá cesta k hejtmanskému úřadu. A k tomu jsou potřeba koaliční partneři. Minule na tomto hokynaření ČSSD vydělala. S devíti vítězstvími získala jedenáct hejtmanů.

Nejčastějším důvodem bylo ochotné přispěchání komunistů, aby podpořili cokoliv, co si ČSSD zamane. Ale tak to už po tomto víkendu nebude. Legitimizaci na krajské úrovni už ČSSD komunistům dopřála, teď bude muset "solit".

A pokud požadovanou cenu v podobě mocných radních či ovládání krajských firem ČSSD nebude chtít dát, je zde další zájemce o KSČM − nikdo jiný než ANO.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru