Už při pohledu na výroční sněmování labouristů o týden dříve bylo jasné, že v Birminghamu budou toryové v dobré náladě. Která vládní strana by se neradovala z opozice, která ji nemůže ohrozit?

Za takového stavu věcí zbývalo Therese Mayové jen vysvětlit, kdy a jak si představuje brexit, který ji červnovým referendem o odchodu Spojeného království vlastně nečekaně vynesl k moci.

Na první otázku odpověděla, že proslulý článek 50 Lisabonské smlouvy spustí na jaře příštího roku. Ve druhé odpovědi byla mnohem střídmější, i když delegátům kongresu konzervativců připravila v této souvislosti nečekané překvapení.

Theresa Mayová prokázala značnou politickou obratnost. Vzkazem, že brexit odstartuje na jaře, snížila napětí trvající od referenda tak efektně, že se vůbec nemluvilo o tom, že tehdy se Spojené království dostane do nepříjemné situace jeden versus sedmadvacet, a to s předem danou dvouletou lhůtou, jejíž případné prodloužení podléhá jednomyslnému souhlasu.

I bez hlubokých diplomatických zkušeností lze odhadnout, kdo v takové situaci tahá za kratší konec. Ale na podobné starosti se při ovacích vestoje nemyslívá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se