Už při pohledu na výroční sněmování labouristů o týden dříve bylo jasné, že v Birminghamu budou toryové v dobré náladě. Která vládní strana by se neradovala z opozice, která ji nemůže ohrozit?

Za takového stavu věcí zbývalo Therese Mayové jen vysvětlit, kdy a jak si představuje brexit, který ji červnovým referendem o odchodu Spojeného království vlastně nečekaně vynesl k moci.

Na první otázku odpověděla, že proslulý článek 50 Lisabonské smlouvy spustí na jaře příštího roku. Ve druhé odpovědi byla mnohem střídmější, i když delegátům kongresu konzervativců připravila v této souvislosti nečekané překvapení.

Theresa Mayová prokázala značnou politickou obratnost. Vzkazem, že brexit odstartuje na jaře, snížila napětí trvající od referenda tak efektně, že se vůbec nemluvilo o tom, že tehdy se Spojené království dostane do nepříjemné situace jeden versus sedmadvacet, a to s předem danou dvouletou lhůtou, jejíž případné prodloužení podléhá jednomyslnému souhlasu.

I bez hlubokých diplomatických zkušeností lze odhadnout, kdo v takové situaci tahá za kratší konec. Ale na podobné starosti se při ovacích vestoje nemyslívá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru