Jaroslaw Kaczyński musí být pěkně naštvaný. Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost utrpěl doma první vážnou porážku od té doby, co jeho strana minulý rok přebrala vládu v zemi.

Krátkozrace nechal až příliš rozjet petici ultrakonzervativců za de facto absolutní zákaz potratů. Hodilo se mu to do koncepce kulturní kontrarevoluce proti dosavadním liberálním pořádkům. Jenže to zašlo moc daleko.

Zákon se dostal až do parlamentu, kterým zpočátku prošel jak po másle. Nyní už nešlo dělat nic jiného než se na poslední chvíli postavit proti. Tuto nevděčnou roli za Kaczyńského vzala včera premiérka Beata Szydlová, když se dušovala, že vláda na žádném podobném předpisu nepracuje.

Škody už jsou ale značné. Statisíce Poláků protestovaly, vláda prohrála a celá Evropa kroutí hlavou, jak se tento "středověký" zákon mohl dostat tak daleko.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru