Ve věku 86 let ve středu zemřel bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Uvedl to Petar Lazarov, mluvčí tamního ministerstva vnitra, v jehož nemocnici byl Kováč minulý týden hospitalizován.

"Navzdory úsilí lékařů (exprezident) zemřel krátce před 20:00 na selhání srdce," uvedl Lazarov.

Kováčovo funkční období v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. V roce 1995 byl Kováčův syn zavlečen do Rakouska; z únosu byla podezřelá slovenská tajná služba. Vyšetření případu brání amnestie, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž vykonával i některé pravomoci hlavy státu. Před rozdělením Československa Kováč zastával post předsedy Federálního shromáždění."Odešel první prezident moderního slovenského demokratického státu. Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropě a světa," uvedl v reakci na Kováčovo úmrtí nynější prezident Andrej Kiska. Za politováníhodné označil, že se Kováč nedožil justiční spravedlnosti za únos svého syna.

"S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí prvního slovenského prezidenta. Spojovali nás vynikající mezilidské vztahy - profesionální i osobní," napsal v prohlášení premiér Robert Fico, jehož strana v minulosti nepodpořila ve sněmovně návrhy na zrušení zmíněných Mečiarových amnestií.

Kováče léta trápila Parkinsonova choroba. Minulý pátek přivolala k exprezidentovi záchranku jeho opatřovatelka kvůli zvýšenému pulsu a problémům s dýcháním. Po převozu do nemocnice a po zhoršení stavu ho lékaři uvedli do umělého spánku. Na začátku týdne se Kováčův zdravotní stav zlepšil, byl při vědomí a dýchal sám. V úterý se ale jeho stav opět zhoršil.

Související