Dvě desetiletí byla v Rusku jako politická novinářka svědkem nejistého budování demokracie po rozpadu Sovětského svazu. Protože znala souvislosti komunální politiky v Petrohradu, vzestup agenta KGB Vladimira Putina k moci u ní vyvolával obavy od samého začátku.

V roce 2012 napsala Masha Gessenová knihu Muž bez tváře, první ucelený profil politika, který pro Západ dlouho zůstával nečitelný.

V publikaci, která tento měsíc vychází poprvé i v českém překladu, vykresluje Gessenová vládce největší země na světě jako megalomana, jehož ideologie jde proti hodnotám Západu a jehož cílem je "udržet se u moci a kumulovat bohatství". "Putin je existenční hrozbou nejen pro Evropu, ale i pro svět," varuje novinářka.

HN: Jak se stalo, že jste napsala knihu o Vladimiru Putinovi?

Začala jsem psát články pro New York Times, ve kterých jsem vyjadřovala názor, že je velmi nebezpečný, nejen pro Rusko. A když jsem tyto články chtěla psát i pro ostatní americká média, zjistila jsem, že o ně není zájem.

Jeho obrázek tehdy byl takový, že je to ekonomický reformátor a demokrat. Ta doba byla vůbec pro americké novináře, kteří pokrývali Rusko, dost nešťastná. Po 11. září 2001 mohl Putin upevnit svoji moc a Amerika se o Rusko příliš nezajímala. Moskva se stala jen takovým místem, kam se přijeli osprchovat reportéři, kteří dělali zpravodajství z Afghánistánu.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.