Bože, jak hluboko lze ještě v bankovním sektoru klesnout, ptala se britská média před čtyřmi lety.

Tehdy vyšlo najevo, že Barclays, jedna z největších britských bank, manipulovala se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami téměř denně po čtyři roky od roku 2005.

Nebyla v tom ostatně sama. Jak se později ukázalo, takzvaný "Forex skandál" se nakonec týkal patnácti bank včetně gigantů, jako jsou HSBC, Goldman Sachs, Citigroup či JPMorgan Chase.

V roce 2012, necelé čtyři roky od pádu investiční banky Lehman Brothers, tedy od "oficiálního" počátku finanční krize, se ukázalo, že banky obchodují s produkty, kterým často nerozumí. A že to, co se zdá jako skvělá pojistka, nakonec nemá žádnou hodnotu. Přesto se ještě stále hledalo dno "hnusu" ve finančním světě.

Jeho bahnitý propustný povrch narušovaly další aféry, jako třeba vyšetřování banky HSBC z praní špinavých peněz a podpory terorismu, protože tak nějak opomenula kontrolovat miliardy, které na její účty chodily ze zemí Blízkého a Středního východu.

Veřejnost tehdy měla ještě v paměti hypoteční krizi, jež vedla k obrovskému zadlužení zemí, které se z rozpočtu snažily zalátat díry ve "svých", ale soukromých bankách.

Slova jako "banksteři" a "tlustí kocouři" plnila noviny, profese bankéře byla synonymem pro podvodníka (ve velkém).

Důvěra v bankovní sektor byla otřesena − průzkum Gallupova výzkumného institutu v USA z června 2011 zjistil, že klesla na rekordně nízkých 21 procent z 53 procent v roce 2005.

Ve stejnou dobu další výzkum, který se ptal zhruba pěti set investičních bankéřů a finančníků, zjistil, že 26 procent z nich velice dobře ví, že to, co dělají, je přinejmenším na hraně zákona či ji spíš překročilo. A zhruba stejné procento odpovědělo, že pravidla musí porušovat, aby byli ve své práci úspěšní.

Nevědomý zbytek zřejmě jen neodpovídal po pravdě ani v anonymním průzkumu. Už proto, že 39 procent bankéřů tehdy věřilo, že jejich konkurence je úspěšná právě díky porušování pravidel.

Celá třetina bankéřů pak potvrdila, že pod tlakem bonusů a nerealistických plánů musela obejít pravidla, případně se zachovat neeticky. Sankce nikoho netrápily − jen každý čtvrtý bankéř věřil, že na jejich prohřešky přijde některá z kontrolních institucí. V podstatě vycházeli z toho, že tomu, co dělají, stejně nikdo nerozumí.

Morálka je jen slovo

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se