Vysoký severokorejský diplomat působící na velvyslanectví KLDR v Pekingu se údajně připojil k řadě Severokorejců, kteří v poslední době uprchli před režimem diktátora Kim Čong-una do zahraničí. Ve středu o tom informovala agentura AFP s odvoláním na jihokorejská média. Diplomat měl v Číně na starosti zajišťování dodávek zdravotnického materiálu pro kliniku v severokorejské metropoli Pchjongjangu, která pečuje o vůdce Kima a jeho rodinu.

Zprávu přinesla jihokorejská tisková agentura Jonhap, která se odvolává na "zdroje obeznámené se záležitostmi Pchjongjangu". Podle nich vysoký severokorejský diplomat, který působil na ambasádě KLDR v Pekingu, ale byl také úzce spjat se severokorejským ministerstvem zdravotnictví, zmizel koncem září i se svou rodinou.

Pokud se tato zpráva potvrdí, šlo by o další z řady útěků vysokých severokorejských činitelů z poslední doby, jež někteří pozorovatelé vnímají jako známku rostoucí nestability vedení KLDR. Na začátku srpna například uprchl do Jižní Koreje zástupce velvyslance KLDR v Británii Tche Jong-ho.

Jihokorejský deník Čungang ilbo navíc uvedl, že dva zaměstnanci severokorejského velvyslanectví v Pekingu požádali nedávno o azyl na japonské ambasádě v čínské metropoli.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga to nicméně podle agentury AFP popřel a prohlásil, že na japonské velvyslanectví v Pekingu se s takovou žádostí nikdo neobrátil.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje ve svém sobotním projevu vyzvala Severokorejce, aby v ještě větším počtu opouštěli svou zemi. "Útěky pokračují a mezi uprchlíky jsou i členové severokorejské elity, kteří dříve podporovali režim. Ponecháme pro vás i nadále otevřenou cestu do naší země, abyste zde nalezli naději a mohli začít žít novým životem," řekla.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok; vůbec nejvíce Severokorejců uprchlo na jih v roce 2009.

Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.