V České republice má problémy s početím každý šestý pár a jejich počet stále stoupá. Průměrná úspěšnost umělého oplodnění se nyní pohybuje kolem 30 procent. Každý nový poznatek, který pomáhá objasnit příčiny neplodnosti, představuje pro takto postižené páry naději.

Jedním z nich je i objev embryoložky Zuzany Holubcové, která jako první na světě odhalila, co probíhá v lidském vajíčku před oplodněním. "Odborníci už dlouho vědí, že lidská vajíčka mají často špatný počet chromozomů. Mě zajímala příčina," říká Holubcová. Výsledky, jichž dosáhla během pobytu v prestižním institutu v Cambridgi, publikoval časopis Science. Dohromady jim věnovala čtyři roky života, nejdůležitější fáze výzkumu trvala 2,5 roku. Během té doby mnohokrát vstávala ve tři hodiny ráno. Mezi výzkumným institutem a klinikou umělé reprodukce, odkud si vozila vzorky, najezdila tisíce kilometrů. Ale zúročilo se to.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.