Miloš Zeman v rozhovoru pro Financial Times navrhl deportaci migrantů na opuštěné řecké ostrovy nebo do "prázdných míst" v severní Africe. Raději se nebudeme zabývat věcnou podstatou návrhu, protože takové zkoumání by nás nutně dovedlo k analogii s jistými politiky z období před druhou světovou válkou, kteří také navrhovali odsun "kulturně nekompatibilních" lidí na ostrovy poblíž Afriky (tehdy byl zmiňován hlavně Madagaskar), aby je posléze napadla ještě radikálnější řešení. Debata za použití argumentů ad Hitlerum ještě nikdy nikam nevedla, takže ji nemá cenu začínat, i když (nebo právě proto, že) si o to Miloš Zeman tentokrát říká velmi nahlas.

Produktivnější bude zabývat se podmínkami možnosti Zemanova výroku. A nutně dojdeme k tomu, že základní podmínkou je Zemanova ochota ke žvástu. Posuďte ještě jednou: prezident země, kde nejsou žádní migranti, navrhl přesun migrantů do zemí, jejichž není prezidentem. Migrace se Česka netýká, ale český prezident těm, kterých se týká, neváhá skvěle poradit. S výhodou, že v rámci dobré rady může plácnout úplně cokoli, včetně vět, po kterých by mu tam, kde reálný problém řeší, patrně předepsali mokrý hadr na hlavu a pár dní klidu v domácím ošetřování. Ale všechno je jedno, velkoústnaté řeči, samozřejmě bez napojení na kompetence a odpovědnost, to je Zemanova politika.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru