Za dvacet let existence Senátu ještě volič neměl tak široký výběr naprosto nevhodných kandidátů do horní komory parlamentu, jako je tomu nyní před nadcházejícími víkendovými volbami. Rozklad starých politických pořádků pobídl k pokusu o získání senátorského křesla kdekoho. Prakticky v každém z obvodů, kde se letos volí, lze najít opravdové skvosty.

Když v prvních senátních volbách v roce 1996 kandidovala na Lounsku za komunisty Helena Růžičková, bylo to bráno div ne jako drzost, že se komediální herečka chce vklínit do chystané "rady moudrých" − mezi kandidující ministry, lékaře či profesory všeho
druhu.

Dnes by bezpochyby patřila k hodnověrnějším kandidátům.

Z nabídky pro blížící se volební víkend je skutečně těžké vybrat ty nejbizarnější osoby. Ale zkusme to.

Sládek a jeho mladší kopie

Začněme na východě republiky. Ve Frýdku-Místku geniálně vyřešil kandidující Jiří Cieńciała letitý problém, co může senátor ve svém volebním obvodu udělat pro lidi. Správná odpověď zní: Skoro nic. Jen Cieńciała může směle tvrdit, že kraji zajistí prosperitu. Je ostatně zmocněncem vlády pro Moravskoslezský kraj.

Když vše půjde jako po drátkách, od listopadu bude jeden týden apolitickým vysokým reprezentantem vlády v kraji, druhý týden senátorem za hnutí, které si říká OSN. 

Kam se ovšem Cieńciała hrabe na kandidátku Alenu Vitáskovou v sousedním ostravském obvodu, jednu z nejmocnějších českých úřednic − předsedkyni Energetického regulačního úřadu. Vedle toho ale rozjela hodně brutální národoveckou kampaň za své zviditelnění do Senátu.

Nikdo pravděpodobně nedrží Vitáskové palce víc než zaměstnanci jejího úřadu, protože v případě zvolení do Senátu by musela úřednický post opustit.

V Novém Jičíně je proti jiným obvodům celkem nuda. Že kandidát ANO byl ještě nedávno politikem ODS, nikoho už asi nevzruší. Nezbývá než sáhnout po kandidátovi Úsvitu Pavlu Jurečkovi, který by Česko dovedl k vystoupení z Evropské unie a všude by zakázal výstavbu mešit.

Bruntál je jasný. Přízrak z 90. let Miroslav Sládek si zde naplánoval návrat do politiky. Hrdě vzkazuje: "Volte originál, ne kopie." Proč volit novodobé nacionalisty, když vše už doktor Sládek vymyslel na počátku 90. let?

Nejděsivější na Sládkově návratu je pravděpodobně to, že dokáže lépe zformulovat myšlenku než mnozí jeho demokratičtí oponenti v senátním boji.

S Olomoucí nemá smysl ztrácet čas. I když konkurenční strany nasadily do boje co možná nejvíce lékařů (Češi milují senátory s titulem MUDr.), v kraji je neomezeným vládcem někdejší hejtman Martin Tesařík. A je jedno, kolik skandálů se okolo něj zrovna točí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kroměříž ohromil hloubkou svého sebepoznání první místopředseda Fotbalové asociace ČR Zdeněk Zlámal. Jeho heslo zní: "Myslím a mluvím, jako vy!" Stejně tak není možné nic vytknout jeho metodám připomínajícím školení bezpečnosti práce: "Mám vize, které promýšlím a poté teprve realizuji."

Hodonín je také jasný.

Obvod se stal místopředsedovi Senátu Zdeňku Škromachovi jedním velkým nafukovacím bazénkem, odkud v podnapilém stavu vyzývá k zapalování ohňů. Tedy pokud zrovna negriluje.

Dva brněnské obvody by měly připadnout ANO. Astronom Jiří Dušek je kvalifikován tím, že chtěl být v mládí kosmonautem, má vlastní planetku a na politickém nebi našel tu nejzářivější hvězdu, Andreje Babiše.

V sousedním obvodu si nelze nechat ujít příležitost volit Pavla Staňka, jediného z kandidátů ANO, který chce vystupovat z Evropské unie.

V Blansku mají voliči unikátní možnost podpořit bývalého reprezentanta v silniční cyklistice Jozefa Regece na jeho nejdelší časovce. Už projel barvy KSČM, ČSSD, SPO a nyní to zkouší u soukromníků kolem senátora Iva Valenty.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru