Věž, orloj i kapli na pražské Staroměstské radnici čeká rekonstrukce. Praha nyní hledá ve výběrovém řízení firmu, která práce za zhruba 46,6 milionu korun bez DPH provede. Vyplývá to z Věstníku veřejných zakázek, kde magistrát v pondělí zveřejnil zadání tendru. Věž byla opravována naposledy v letech 1984 až 1986. Staroměstská radnice v historickém centru města se řadí mezi turisticky nejnavštěvovanější místa metropole.

Vybraná firma opraví nejen samotnou středověkou věž radnice, ale také orloj a kapli včetně nového nasvětlení ochozu věže, orloje a exteriéru kaple. Opravena bude rovněž střecha a krovy a dojde k několika statickým zásahům v interiéru i exteriéru věže.

Naposledy byla věž opravena před zhruba 30 lety a od té doby je pouze udržována s dílčími opravami vyvolanými turistickým ruchem – ročně ji navštíví na 700 tisíc lidí. "Její celkové opotřebení je za hranicí udržitelnosti," píše se v zadání zakázky. Právě proto byl návštěvnický provoz v posledních letech mírně omezen.

Přesná částka, na kolik opravy vyjdou, bude známa až z výsledku výběrového řízení. Podle dokumentace by ale nabídnutá cena neměla překročit zmíněných 46,6 milionu korun bez DPH. Zájemci mohou městu podávat nabídky do letošního 17. října.

Související