Celkem 98,2 procenta maďarských voličů, kteří odevzdali hlas v nedělním referendu, odmítlo kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Vyplývá to ze sečtení 94,8 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na internetové stránky volební komise. Ta následně oficiálně označila referendum za neplatné, protože volební účast nedosáhla 50 procent, uvedla maďarská agentura MTI.

Maďarský premiér Viktor Orbán označil nicméně na tiskové konferenci výsledek referenda za výjimečný. Podle svých slov předloží dodatek k ústavě, který bude na vůli voličů reagovat. Výsledek hlasování musí brát v úvahu i rozhodovací orgány v EU, dodal.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Referendum by bylo platné, kdyby přišlo 50 procent plus jeden volič. Orbán a jeho vláda ale tvrdí, že na to, aby měli mandát v Bruselu povinné kvóty odmítnout, jim stačí účast nad 40 procent.

Ze sečtení 98,82 procenta hlasů vyplynulo, že platných je 3,2 milionu. Volební účast se v neděli večer odhadovala na zhruba 45 procent.

I přes nízkou volební účast označil místopředseda parlamentu a jeden z právních expertů vládní strany Fidesz Gergely Gulyás referendum za "jasné vítězství". Jeho strana bude prý respektovat vůli lidu. Jak poslanec uvedl, podle zákona náleží konečné rozhodování parlamentu, ale "politicky je to vůle voličů, která bude následována".

Vítězství však oznámil i předseda opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády. Viktor Orbán podle něj s referendem zariskoval, utrpěl ale obrovskou porážku. "Vyhráli jsme," oznámil Gyurcsány na shromáždění své strany.

"Platné referendum by bylo samozřejmě lepší, ale i tak to bude legislativně závazné," řekl Viktor Orbán poté, co odevzdal svůj hlas.

"Z politického hlediska je to platné referendum, i kdyby účast nepřekročila 50 procent," řekl už v sobotu těsně před referendem Gulyás v rozhovoru pro španělský list El País.

Vláda do poslední chvíle vedla agresivní kampaň proti kvótám a proti Evropské unii a bude ještě zajímavé, až ukáže, kolik peněz z veřejných zdrojů na ni utratila. Ještě v neděli ráno varoval Orbán Maďary, aby šli volit, jinak si Evropané nebudou moci doma rozhodovat.

Maďarsko spolu se Slovenskem, které právě unii předsedá, zažalovaly systém kvót u evropského soudu. Mnoho lidí v Evropě považuje maďarské hlasování za další důležitý krok k rozpadu Evropské unie poté, co se Britové v červnu rozhodli unii opustit. 

Maďaři sice potvrdili svoji všeobecnou nechuť chodit hlasovat v referendech, ale Orbán si i přes nízkou účast udělá z drtivé většiny těch, kdo hlasovali proti uprchlíkům, mandát, kterým se bude ohánět doma i po Evropě. Platné referendum by stejně mělo jen poradní charakter a vládu či parlament by k ničemu nezavazovalo.

Maďarská opozice je rozdrobená a nebyla schopna si vypracovat jednotný přístup k referendu, takže za výsledkem stojí spíše otrávenost Maďarů politikou než nějaký zásadový postoj. V průzkumech před referendem drtivá většina z nich byla proti uprchlíkům, což lze připsat jak naprosté převaze provládního názoru v médiích, tak i tradiční maďarské kulturní rezervovanosti vůči čemukoli cizímu.

Orbán využil tématu obavy z uprchlíků, které mu již od loňska nese nárůst podpory, čímž oslabuje jak druhou největší stranu, extremistický Jobbik, tak může snadno uštědřovat tvrdé rány levicové a liberální opozici rok a půl před parlamentními volbami.

"Pro Orbána se nic zásadního nezmění. Fidesz bude výsledek komunikovat stejně jako úspěch, právně to závazné není. Ale z hlediska domácí politiky to ukazuje na hranice, na něž Fidesz naráží při mobilizaci voličů," řekl Péter Krekó, ředitel think-tanku Political Capital k výsledkům referenda ještě před tím, než bylo jasné, kolik z odevzdaných hlasů je pro přijetí uprchlíků a kolik jich je neplatných.

Směrem do Evropy si vytvořil silnou pozici nejen pro odmítnutí kvót, ale v očekávání nárůstu voličských hlasů po celé Evropě pro pravicové populisty se může směle postavit do jejich čela. Platné referendum by bylo lepším argumentem, nicméně i tak Viktor Orbán začne hrát evropskou ligu a bude pokračovat ve svém okopávání kotníků evropské elity, která si s nárůstem populismu a odporu vůči uprchlíkům zjevně neví rady.