Kdo má oči, vidí, že českému fotbalu ujel vlak. Oproti špičce jsou zdejší hráči pomalejší, limitují je rezervy v práci s míčem, rozdíly jsou patrné ve všech věkových kategoriích. Bude zajímavé sledovat, zda se to v horizontu zhruba deseti let zlepší. To až budou k dispozici hráči, kteří projdou systémem regionálních akademií, nové sítě základen, jež by českému fotbalu měla nabídnout lepší perspektivu. A snad i nové Poborské či Nedvědy.

"Akademie samy o sobě nejsou spásou českého fotbalu, jsou jen jedním z článků ve výchově fotbalisty, jedním z těch, jež musíme změnit," říká Michal Prokeš, šéf úseku talentované mládeže ve Fotbalové asociaci ČR, který projekt řídí.

Princip spočívá v tom, že se nejtalentovanější kluci z regionu už v žákovském věku sejdou ve stejném středisku, kde dostanou profesionální podmínky k tomu, aby jejich sportovní růst šel rychlejší, a hlavně správnou cestou.

"Zaměřujeme se na kluky od 12 do 15 let. V žákovských kategoriích jsme dosud měli velké nedostatky. Jde přitom o nejsenzitivnější období, kdy dochází k přerodům osobnosti, k největším biologickým změnám v organismu. Je to moment, kdy je potřeba výchovu kluků podpořit, protože v této kategorii kluby většinou profesionální podmínky zajistit neumí," vysvětluje Prokeš.

V Praze to Sparta či Slavia dokážou, na území hlavního města se tedy akademie neplánuje. Pilotní projekty ale už běží v Plzni pro celý západočeský region, pro Vysočinu zase v Jihlavě. Další centra vznikají v Olomouci, Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Pardubicích, Brně − akademie Moravskoslezského kraje bude v Karviné. V době, kdy vzniklo příslušné rozhodnutí, stál Baník Ostrava na pokraji insolvence a infrastruktura jeho tradiční mládežnické líhně byla rozbitá. Přestože Václav Brabec, nový majitel klubu, už Baník oddlužil, náprava škod ještě nějaký čas potrvá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru