Pro energeticky soběstačná a ekologicky vyvážená města a regiony umí v současnosti skupina Vítkovice Machinery Group dodat a také dodává dílčí komponenty. V budoucnu je chce propojovat v perfektně fungující a provázané celky. "Inspirujeme se v přírodě, která neplýtvá, ale vše recykluje," říká generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. Projekt ekologického výrobního programu strojírenské skupiny se jmenuje Modrá planeta a poprvé ho představuje na 58. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Ve městech budoucnosti podle Vítkovic jezdí auta, ale také autobusy na stlačený zemní plyn nebo na vodík. Města jsou energeticky soběstačná, protože odpad, který nabírají jejich svozové vozy poháněné ekologickým palivem, se nevozí na skládky, nýbrž do kompostáren nebo do bioplynových stanic. Plyn, který pak z odpadu vzniká, se plní do zásobníků sloužících k akumulaci energie nebo se opět přímo využívá k pohonu dopravních prostředků či jiných zařízení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.