Pětadvacet procent lidí z ostatních regionů České republiky si jako první představí uhlí, doly a horníky, jakmile uslyší o Ostravsku. Stejnou asociaci vyvolají tyto pojmy jen u 16 procent místních obyvatel. Prostě lidé z Ostravska vědí, že jejich domov už dlouho není černý. Vyplývá to z výzkumu, který dělala letos v červenci agentura Datamar.

Tradiční odvětví jako těžký průmysl a hutnictví dále zůstávají specifickým rysem regionu a základem ekonomiky, ale v současnosti už není možné Moravskoslezský kraj vnímat jako ocelové srdce republiky, byť se to píše ve starých učebnicích vlastivědy. "Kraj v uplynulých letech prošel zásadní restrukturalizací, která podstatně zlepšila jeho pozici mezi ostatními regiony v celé řadě odvětví, mezi něž lze zařadit zejména zpracovatelský průmysl či informační a komunikační služby," říká Patrik Rožumberský, analytik UniCredit Bank. Jen mezi roky 2010 a 2014 se v kraji zvýšil podíl zpracovatelského průmyslu o více než sedm procentních bodů, což byl největší přírůstek ze všech krajů v republice.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.