Před osmi lety se české úřady vlastně jen náhodou dozvěděly, že známý pražský podnikatel Roman Janoušek má v zahraničí dvě miliardy.

Švýcarské Kreditbank tehdy přišly tyto peníze podezřelé a zablokovala je. A tamní policie si pak v Česku ověřovala, jestli pocházejí ze zločinu − například z významných veřejných zakázek, kvůli nimž se tehdy čeští detektivové o Janouška zajímali.

Údaje, kdo má konto v zahraničí a kolik na něm je, budou už od příštího roku plynout do Česka pravidelně a ve velkém.

Česko se totiž zapojilo do takzvané automatické výměny informací, historicky největší sítě více než 130 zemí, jež začínají tato citlivá data sdílet.

Tahle dosud málo známá novinka, kterou na jaře schválila sněmovna, může podle daňových expertů znamenat průlom: především v tom, že Češi už své peníze před tuzemským finančním úřadem neschovají. A to ani v tradičních daňových rájích − na seznamu zemí zapojených do výměny jsou ostrovy v Karibiku i oblíbené Kypr, Panama nebo Jersey.

Mohou tedy čekat, že se jich stát začne hromadně ptát, kde ke svému majetku přišli a jestli ho řádně zdanili. "Dá se říct, že je to soumrak nekalého ulívání peněz do zahraničí. Český finanční úřad se o nich nově dozví, není tam možnost úniku," říká Ivan Fučík, partner společnosti Fučík & Partners, která se věnuje daňovému poradenství a auditu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.