Největší česká IT firma, antivirový Avast, právě dokončila převzetí svého tuzemského konkurenta AVG. Původně brněnská společnost, za niž Avast zaplatil celkem 1,3 miliardy dolarů (32 miliard korun), má dosavadnímu pražskému soupeři posloužit v boji proti expandující čínské konkurenci.

"V půlce září bylo naše spojení schváleno americkým regulátorem. 29. září navíc s odprodejem akcií AVG do našich rukou souhlasila většina akcionářů firmy," řekl HN ředitel Avastu Vincent Steckler. Největší akcionáři AVG, mezi něž se řadí investiční fondy TA Associates a Columbia Management Investment Advisers, podle něj prodej akcií za cenu 25 dolarů za kus schválili už dříve.

S dokončenou akvizicí, která byla ohlášena začátkem července, tak vznikne nejsilnější antivirová společnost světa, která s více než 400 miliony uživateli předčí i americké konkurenty, jako je Microsoft nebo McAffee.

Zatímco společný podnik ponese jméno Avast, obě obchodní značky budou alespoň na hlavních světových trzích zachovány.

"Pokud bychom chtěli zavést jednu globální značku, museli bychom uživatelům AVG spojení vysvětlit a to by zabralo spoustu času i peněz. Navíc mají oba naše brandy ve světě velmi dobrou reputaci," vysvětluje ředitel.

Jako Škoda s Volkswagenem

Podle jeho slov firma sjednotí technologii dvojice antivirů pro řadové spotřebitele už v lednu příštího roku. Vnější podoba softwaru ale zůstane odlišná, aby si zákazníci nemuseli zvykat na nové uživatelské prostředí.

"Bude to jako rozdíl mezi Škodou a Volkswagenem. Budou to zkrátka podobná auta, jen s jinými jmény na kapotě a s trošku odlišným designem," uvádí šéf Avastu.

V článku se dále dozvíte

  • Česká antivirová firma Avast dokončila koupi konkurenčního AVG, za něž zaplatila 1,3 miliardy dolarů (32 miliard korun).
  • Obě značky budou zachovány, firmu ale zřejmě opustí lidé, kteří spolupráci s dosavadním konkurentem odmítají.
  • Antiviry se spojují, aby posílily svou pozici proti expandující čínské konkurenci a mohly více investovat do perspektivního zabezpečení mobilů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru