Před čtvrtstoletím vstoupil podnikatelský a mediální magnát do italské politiky vskutku impozantně. Po rozkladu tradičních politických stran pod tlakem korupčních skandálů se zdál muž s velkým jměním a manažerskými zkušenostmi jako takřka ideální volba lákající sloganem "Budu řídit stát jako firmu".

Až časem se ukazovalo, že ve sloganu zůstalo utajeno jedno adjektivum, a to "svou".

Důvěra voličů v Berlusconiho podporovaná jeho třemi televizními stanicemi i tiskem byla přesto taková, že "Il Cavaliere" se dodneška chlubí, jak právě on se stal nejdéle sloužícím premiérem poválečné italské historie.

Včerejší oslava v milánské vile − ještě před několika lety proslulé jako místo nevázaných "bunga-bunga party" − měla do někdejší okázalosti daleko, předem bylo ohlášeno, že se sejde jen úzký rodinný kruh a nejbližší přátelé. I to dokládá, že politik, který dával najevo, že díky svému majetku si může dovolit překračovat všechna psaná i nepsaná pravidla, už není tím, čím býval.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru