Dlouhodobé ošetřovné, tedy možnost zůstat doma tři měsíce na "placené dovolené" a starat se o příbuzné, má zamezit problémům v práci, propadu finančních příjmů a možná i sociální izolaci opatrovníků. Navrhovaný příjem ve výši 54 procent průměrného platu je sice podstatně nižší, než se původně předpokládalo, nicméně v situaci, kdy chybí terénní a ambulantní služby, stále nejde o špatné řešení.

Tím se stane ve chvíli, kdy se bude pojímat jako řešení trvalé. Protože podpora domácího ošetřování je především náhradou za neexistující či nedostatkové služby.

Je to podobné jako v jiných oblastech, kde sociální flikování namísto skutečného trvalého řešení přináší nezamýšlené potíže.

Například máme nejdelší placenou dovolenou pro matky malých dětí. Jejím výsledkem je jedna z největších měr nezaměstnanosti mladých žen v Evropě. A také vysoký rozdíl v příjmu podle pohlaví, protože "zameškanou" profesní dobu už matky nikdy nedohoní. Dalším důsledkem je i prudký krátkodobý pokles inteligence žen kolem třicítky.

Oproti tomu se nezdá, že by dlouhodobá přítomnost matek u dětí vedla ke zvýšení inteligence, zdraví a jiných měřitelných kvalit mladé populace.

Řešením by byl dostatek školek, ale k tomu se schyluje jen velmi zvolna.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru