První televizní debatou vstoupil v noci na úterý do rozhodující fáze souboj demokratické kandidátky Hillary Clintonové a jejího republikánského soupeře Donalda Trumpa o Bílý dům. Uchazeči o prezidentské křeslo, jejichž šance jsou podle průzkumů vyrovnané, předložili voličům výrazně rozdílné vize o budoucnosti Ameriky. První ankety ukázaly, že lépe si vedla Clintonová.

Debata byla od samého počátku konfrontační. Místy nervózně působící Trump se snažil držet krok se zjevně dobře připravenou, uvolněnou a sebejistou Clintonovou. Trump se pokoušel argumentaci soupeřky přerušovat, naopak Clintonová napadala jeho slabá místa, zejména absenci daňového přiznání nebo kontroverzní vztah k muslimům a ženám. Svým chováním kandidátka očividně chtěla přesvědčit, že Trumpovo tvrzení, že jeho rivalka nemá dost energie pro řízení státu, neodpovídá skutečnosti.

Clintonová obvinila Trumpa, že nechce zveřejnit své daňové přiznání, protože "něco skrývá", a že vypustil do světa "rasistickou lež" o tom, že prezident Barack Obama se nenarodil v USA. Newyorský podnikatel poukazoval na své praktické zkušenosti ze světa obchodu a Clintonovou označil za rutinérskou političku.

V prvním bloku věnovaném ekonomice Clintonová řekla, že je třeba více udělat především pro střední třídu. Na adresu svého soupeře uvedla, že měl štěstí, když mu jeho bohatý otec kdysi poskytl vysoký úvěr. Trump je podle ní přesvědčený, že "čím více pomůžete bohatým, tím lépe se budeme mít my všichni". Trump kontroval, že otec mu v 70. letech půjčil "malou částku", kterou on rozmnožil. V pokračující debatě okolo dohody známé jako Transpacifické partnerství (TPP) Clintonová o Trumpovi prohlásila, že "žije ve své vlastní realitě".

Když se debata stočila na situaci uvnitř USA, řekl Trump, že Afroameričané a Hispánci zažívají ve Spojených státech peklo. Země potřebuje "právo a pořádek", zopakoval. Narážel tak na řadu incidentů z poslední doby, při nichž přišli při policejních zákrocích o život černoši. Clintonová uvedla, že její sok "vykresluje mimořádně špatný obraz černošských komunit" v USA. "Nemůžeme jen říct zákon a pořádek, potřebujeme přijít s nějakým plánem," dodala.

V debatě o zahraniční politice Trump obvinil Clintonovou, že spolu s prezidentem Obamou před lety umožnili nástup takzvaného Islámského státu (IS). "Libye, to byla další katastrofa," dodal. Clintonová uvedla, že proti radikálům z IS je třeba bojovat především zesílením činnosti tajných služeb. "Donald neustále uráží muslimy v zahraničí a muslimy doma, a to v době, kdy potřebujeme spolupracovat," řekla.

Závěr devadesátiminutové debaty byl výrazně osobní. Trump označil Clintonovou za rutinérskou političku bez životní energie. Podle něj nemá dostatečnou výdrž na to, aby mohla být prezidentkou USA. Demokratická kandidátka na to reagovala výčtem svých mnoha zahraničních cest a diplomatických úspěchů. Připomněla také kontroverzní Trumpovy výroky o ženách, které podle ní přirovnal k prasatům.

Některá témata, která byla dosud v centru politických debat, v prvním televizním souboji překvapivě chyběla. Ani zmínka například nepadla o zdi, kterou chce republikánský kandidát vystavět na hranicích s Mexikem jako ochranu před imigranty. Chyběla i další důležitá témata: kontrola držení zbraní či problematika potratů. Nehovořilo se ani o aféře Billa Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou; podle Trumpa prý proto, že v sále byla přítomna dcera Clintonových Chelsea.

V průzkumech vyhrává Clintonová

Bleskový průzkum televizní stanice CNN ukázal, že 62 procent dotázaných považuje Clintonovou za vítězku první debaty, zatímco pro Trumpa hlasovalo 27 procent. Podle 53 procent dotázaných byla Clintonová "upřímnější a bezprostřednější", podle 40 procent byl naopak v tomto ohledu lepší Trump.

Převahu Clintonové potvrzují i některé další průzkumy. Podle ankety společnosti Public Policy Polling je například o vítězství demokratické kandidátky přesvědčeno 51 procent dotázaných, Trump vyhrál podle 40 procent. Server Politico zveřejnil souhrn názorů aktivistů, sociologů a volebních manažerů z demokratického i republikánského tábora. Zhruba 80 procent z nich hovoří o převaze Clintonové a o tom, že demokratická kandidátka byla lépe připravená a úspěšně Trumpa provokovala ke sporným výrokům.