Kulturní kontrarevoluce v podání polských konzervativců Jaroslawa Kaczyńského spočívá mimo jiné v tom, že parlament nyní projednává zákon o zákazu potratů. Alespoň tak při letmém pohledu do Varšavy vypadá jeden ze sporů mezi proevropským a národoveckým táborem v rozdělené zemi. Bitevní linie v ní charakterizují především civilizačně-kulturní spory, jako je ten o interrupce. Ty jsou v Polsku sice nyní povolené, ale jejich podmínky jsou přísnější než třeba v Česku.

Sejm měl na stole ještě minulý týden dva projekty zákonů, oba navržené občanskými iniciativami. První − Zachraňme ženy − prosazoval zákon, který umožní potrat do 12. týdne bez jakýchkoli podmínek. Poslanci ho v pátek odmítli, i když ho podepsalo 215 tisíc lidí a levicová a liberální opozice se z něj snažila udělat nástroj na vlastní resuscitaci.

Druhý, s více než 450 tisíci podpisy a nazvaný Stop potratům, chce v podstatě interrupce zakázat. Je sice ideově blíž myšlení vládní strany Právo a spravedlnost, ale třeba v něm zakotvený trest pro ženy, které podstoupí potrat, je už i pro většinu vládních zákonodárců příliš.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Kaczyńského strana se dostala do vlastní pasti. Návrh je příliš ostrý, ale jeho odmítnutím by přišla o podporu církve a různých pravicových organizací i části voličského jádra. Proti se v pravicovém týdeníku wSieci vyjádřila například i Marta Kaczyńská, dcera v roce 2010 zemřelého prezidentského páru a neteř šéfa strany, který se snaží kolem svého bratra vybudovat hrdinsko-mytickou auru. "Celkový zákaz by mnoho žen nahnal do potratového podzemí, což často vede k ohrožení jejich života a zdraví," použila hlavní argument levice Kaczyńská, která jinak k veřejným tématům spíše mlčí.

Zákaz potratů by nepochybně vedl k masovým protestům, které by liberální polovina Polska rozhodně dokázala patřičně využít. Ideové a světonázorové střety s oponenty jsou přesně to, čemu se chce ve veřejném prostoru Kaczyński vyhnout, dokud nebude pevněji ovládat diskuse ve veřejném prostoru.

Nejpravděpodobnější osud ostrého potratového zákona bude jeho zdržování v parlamentu do příštích voleb − a posílení obrazu Poláků v zahraničí jako opravdu bigotních katolíků.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru