Kdo nemá jasný názor na reorganizaci policie, která po notné dělostřelecké přípravě započala počátkem srpna, jako by nebyl. Jenže černobílé vidění radikální proměny policie se čímdál více zamlžuje. Poslední kauza obratu v případě vyšetřování "brutálního úniku informací" z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého ukazuje, jak mnohovrstevnatá válka policajtů se nám tu odehrává před očima. Jisté je jen jedno – takto reorganizace rozhodně probíhat neměla. Ovšem najít jednoznačného padoucha je opravdu obtížné.

Letní story o esemesce

Kauza policejního prezidenta je jen jedním z mnoha tahů ve složitě rozehrané partii, ale dobře ukazuje, co si policajti (za notné pomoci novinářů) dokáží na sebe uplést.

Někdy v polovině července jste docela dobře mohli mít pocit, že válka o reorganizaci se už nemůže stupňovat – policejní útvary, které se měly slučovat, na sebe již prskaly špínu, to samé na politické úrovni předváděli politici ČSSD a ANO. Ale pak si stoupl 20. června před kameru České televize vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek a prohlásil, že celá reorganizace se děje kvůli odstranění jeho nadřízeného Roberta Šlachty a že má pro to důkazy. Později svou řeč vyšperkoval tím, že policejního prezidenta spojil s vyšetřováním "brutálního úniku informací v kauze, v níž má jít o sta miliony".

Média psala o zoufalých elitních policistech, kteří dělají zoufalé věci. Přes média začaly unikat informace, že telefon z okolí Tuhého měl varovat před razií protikorupční policie z roku 2014 do společnosti Tesco SW Josefa Tesaříka, jenž je bratrem Martina Tesaříka, sociálnědemokratického senátora a bývalého olomouckého hejtmana.

Klíčová varovná SMS měla přijít na telefon syna Josefa Tesaříka Davida: "Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tatu." Tato věta pak začala žít svým životem. Nakonec protikorupční fond miliardáře Karla Janečka zveřejnil celý únik, který pocházel z jednoho přepsaného usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů.

A teď pointa. Skoro dva měsíce jsme měli za to, že někdo (dosaď Tuhého) varuje Tesaříka, ale nyní se ukazuje, že nejspíše šlo nikoliv o příchozí, ale odchozí SMS. Což vše mění. Pokud Tesařík dostal skutečně nějak echo, tak se o něj pouze chtěl podělit s někým dalším. I tak tu samozřejmě zůstává otázka, kde se vzal telefon z okolí Tuhého v této komunikaci, ale story o práskači z nejvyšších kruhů padá.

I proto asi sněmovní vyšetřovací komise v polovině září nebývale rozhodně formulovala usnesení: "Některá dosud zveřejněná tvrzení v médiích bývalým policistou ÚOOZ plk. Komárkem ve věci okolností organizační změny v Policii ČR nemají průkazný charakter; komisi nebyly předloženy přímé důkazy potvrzující jeho mediální vyjádření vůči konkrétním osobám a institucím." Usnesení bylo přijato všemi hlasy, tedy i zástupcem za ANO Bohuslavem Chalupou, který bývá kvůli své stranické příslušnosti a angažmá Andreje Babiše v celé kauze považován apriori za advokáta Šlachty a jeho okolí.

Odpovědnosti se Tuhý nezbaví

Bohužel se ale rozplývá jen jedna z prefabrikovaných historek, kterými jsme v souvislosti s reorganizací žili přes léto. Pokud Tuhý z této léčky vyvázne, tak to samozřejmě ještě nezaznamená, že bychom stejně od Nového roku neměli mít nového policejního prezidenta.

Ať už si reorganizaci vymyslel kdokoliv, on za ni nese odpovědnost. A její průběh je tristní. Připomeňme, že Tuhý v roce 2014 zvítězil ve výběrovém řízení na post policejního prezidenta se slibem, že "organizační strukturu není třeba dále reorganizovat". To lícovalo i s vládním slibem, že pokud kdy k nějaké reorganizaci dojde, debata o ní se bude odehrávat na půdě parlamentu.

Ještě na počátku června ministerstvo vnitro tvrdilo, že o žádné reorganizaci nic neví. Osmého června najednou vnitro představilo narychlo spíchnutou reorganizaci, která zjevně nebyla do detailu promyšlená. A rozjel se politický boj mezi ČSSD (reorganizaci ano) a ANO (reorganizaci ne). Interpretaci, že reorganizace má odstranit Šlachtův útvar, nahrávalo i to, že Šlachtovi muži měsíc před reorganizací rozjeli rozsáhlou razii v útrobách policie, protože někdo obchodoval s informacemi z trestních spisů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Politický boj nakonec dopadl tak, že od 1. 8. vznikla nová Národní centrála proti organizovanému zločinu. Pro Babiše se zdá kauza ukončená, a to úspěšnou prohrou. Pro Šlachtu totiž našel nové místo a může nyní zaplavovat republiku billboardy před krajskými volbami: "Nepřestaneme bojovat proti korupci. I když se kluci hodně snaží."

Přitom představa, že by se letitý obchodník s tuzemskými elitami Babiš mohl předvést jako bojovník proti korupci, byla ještě na jaře toho roku z říše snů a v ANO by něčemu takovému mohl věřit tak maximálně Martin Komárek. Nyní tomu věří celé ANO a pokouší se o tom celkem úspěšně přesvědčit celou předvolební republiku.

Co přinese sněmovní vyšetřování

Válka policajtů tím ale ani náhodou nekončí. Tuhého kauza je toho důkazem. Další indicií může být třeba i náhlá rezignace architekta reorganizace, náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho (ze zdravotních důvodů, jak jinak).

Vyšetřování sněmovní komise, která původně měla do závěrečné říjnové zprávy jen přežvýkat již z médií známé interpretace reorganizace od Tuhého a Šlachty, tak možná ještě bude hodně zajímavé.