Západní státy v neděli nebývale tvrdě obvinily Rusko z odpovědnosti za pokračující násilí v Sýrii. Británie na půdě Rady bezpečnosti OSN obvinila Moskvu z válečných zločinů a Spojené státy z barbarství. Už předtím Západ vyzval naléhavě Rusko, aby zajistilo obnovení příměří v Sýrii. V zemi se rozhořely tvrdé boje o východní část města Halab, které je v rukou povstalců. Jen za neděli si jeho další bombardování zejména pravděpodobně ruskými letadly vyžádalo nejméně dvě desítky mrtvých. Hlavní syrské povstalecké skupiny oznámily, že kvůli eskalaci násilí jsou jakékoliv snahy o oživení mírového procesu v Sýrii zbytečné.

Západ, stejně jako 30 syrských povstaleckých skupin požaduje, aby Rusko přimělo režim syrského prezidenta Bašára Asada zastavit násilnosti, umožnit volný přístup pro humanitární organizace a vytvořit nezbytné podmínky pro zahájení rozhovorů pod záštitou OSN o politickém přechodu v Sýrii. Rusko, a také Írán, stojí v syrské občanské válce na straně Asadova režimu.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ale obnovení klidu zbraní závisí na všech stranách konfliktu, nikoli pouze na "jednostranných ústupcích Ruska". Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin řekl v RB OSN, že obnovení míru v Sýrii je v současnosti téměř nesplnitelný úkol.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že za prodlužování války v Sýrii je zodpovědné Rusko. Také vyjádřil názor, že Moskva mohla pondělním útokem na humanitární konvoj u Halabu spáchat válečný zločin. Ruští i syrští představitelé už dříve odpovědnost za bombardování konvoje odmítli. Z válečných zločinů rovnou Rusko obvinil britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft.

Americká zástupkyně Samantha Powerová pak řekla, že Rusko v Sýrii nebojuje proti terorismu, ale dopouští se tam barbarských činů. Navíc prý bombardováním Sýrie, zvláště pak Halabu, zneužívá svého práva veta v OSN.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault vyzval Rusko a Írán, aby v syrské občanské válce ukončily svou dosavadní strategii, která podle něj nikam nevede. Zároveň je varoval, že kvůli bombardování Halábu mohou být spolupachateli válečných zločinů.

Týdenní klid zbraní, který vyjednaly Spojené státy a Rusko, skončil minulé pondělí a snaha o jeho obnovení je zatím marná. O Haláb, který je rozdělen mezi Asadovy jednotky a povstalce, se opět tvrdě bojuje od čtvrtka. Bombardování a nálety na povstalecké části si vyžádaly už desítky mrtvých a zraněných a jsou údajně nejintenzivnější od začátku války.

Kritická je rovněž situace civilního obyvatelstva ve městě, kde jsou bez pravidelného přísunu pitné vody téměř dva miliony lidí.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v neděli nicméně oznámil, že konvoje s potravinami, zdravotnickými potřebami a dalšími zásobami dorazily mimořádně do čtyř jiných obležených syrských měst s 60.000 obyvateli.