Jeremy Corbyn jasně zvítězil v bitvě o předsedu britských labouristů. Výsledky jeho ročního vedení Labouristické strany jsou tristní: povedlo se mu popudit proti sobě čtyři pětiny labouristických poslanců, rozpadl se mu stínový kabinet a jeho špatně skrývaný euroskepticismus spoluzavinil výsledek brexitového referenda. Potom by asi jeden čekal, že Corbyn půjde od válu. Ovšem to se nestalo. Corbyn nyní zvítězil ještě větším rozdílem než před rokem − členská základna zjevně vidí ruději, než si i labourističtí poslanci mysleli.

Absolutním vítězem sjezdu ale Corbyn není. Tím se stala konzervativní premiérka Theresa Mayová, které s Corbynem pokračujícím v roli vůdce opozice Jejího Veličenstva rapidně roste šance udržet konzervativce u moci i po dalších volbách.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru