Konec kurzového závazku se zdá stále reálnější. Bankovní rada jej předpokládá již v polovině roku 2017, což ode dneška není ani rok. Podle odhadů většiny ekonomů poté korunu čeká posilování. To si po létě uvědomily i trhy a začaly spekulovat na konec závazku a kontrakty na prodej eura za jeden rok výrazně zdražily a přizpůsobily se tak očekávanému posílení. Tyto kontrakty používají exportéři ke svému zajištění. Čím více se bude blížit očekávaný konec intervencí, tím dražší zajištění bude.

ČNB však může svou rétorikou spekulativní tlak uvolnit, pokud bude dále odkládat předpokládaný konec závazku. Taková verbální intervence by ale mohla odradit i exportéry od zajišťování. Jestliže se včas nezajistí, budou po konci intervencí výrazně tratit. Nejvýhodnější pro ně je zajistit se těsně před větším přílivem spekulativního kapitálu. Bohužel exportéři a spekulanti mají stejný cíl. Liší se však rychlost, s jakou dostávají zprávy z trhu, a to, jak rychle jsou schopni na ně reagovat. Spekulanti zůstávají vždy o krok napřed. Čím jasnější tedy bude načasování exitu, tím více spekulantů se na trhu objeví a zhorší ceny pro zajištění exportérů. Čím horší budou, tím méně se exportéři budou zajišťovat a tím více je exit zasáhne.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čím jasnější bude načasování exitu z režimu intervencí ČNB, tím více spekulantů se na trhu objeví a zhorší ceny pro zajištění exportérů.
  • Exportéři budou muset přijmout horší ceny, nebo riziko ztráty v případě, že konec kurzového závazku bude znovu odsunut.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru