V opuštěné japonské vesnici nedaleko jaderné elektrárny Fukušima žije zhruba dvousetčlenné stádo krav. Rančeři je − přes rozkaz vlády vybít všechna hospodářská zvířata v okruhu katastrofy − odmítli utratit, a tak nyní slouží k vědeckým účelům. Každý měsíc sem přijíždějí odborníci, kteří zkoumají, jaký vliv má mírně zvýšená úroveň radioaktivity na těla velkých savců. Kravám se ve vzdálenosti do 20 kilometrů od elektrárny zjevně nežije špatně, netrpí ničím a ani leukemie, jejíž výskyt je spojený s radiací, se zatím neprojevila. Výzkum dává naději, že se sem někdy budou moci vrátit i lidé.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru