No vidíte. Čtvrt roku od brexitu a žádný armagedon nenastal. Ekonomika nekolabuje, cizinci zemi hromadně neopouštějí, dokonce i slunce vychází každý den… Tak shrnují tři měsíce, které uplynuly od unijního referenda, euroskeptičtí Britové. Ti mají ovšem terminologii popletenou velmi podobně, jako byly od reality vzdálené jejich hlavní argumenty pro odchod z Evropské unie. Ať už se jednalo o fantasmagorickou částku 350 milionů liber ušetřenou na unijním členství, která údajně týdně poputuje britskému zdravotnictví, nebo o zástupy zemí, které ani dospat nemohou, než podepíší dohodu o volném obchodu se Spojeným královstvím.

Připomeňme, že žádný brexit ještě nenastal a že Británie ještě ani neaktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy, což bude startovní výstřel "procesu odcházení". Čtvrt roku tak uplynulo pouze od hlasování v unijním referendu. Zatím nevíme v podstatě nic. Netušíme, kdy brexit nastane (pořád je početný houf pochybovačů, kteří si myslí, že nenastane vůbec). Nevíme, zda půjde o "měkkou" variantu, nebo o takzvaný hard brexit s odchodem Spojeného království z jednotného evropského trhu. Ministerská předsedkyně Theresa Mayová si asi vzala příklad ze Študáků a kantorů a po vzoru hlášky "spirála je drát stočený do tvaru spirály" stereotypně opakuje, že "brexit znamená brexit". Zatím se tak obrysy britské odluky od Evropské unie dozvídáme tak nějak vylučovací metodou…

V článku se dále dozvíte

  • Čtvrt roku od brexitu a žádný armagedon nenastal. Ekonomika nekolabuje, cizinci zemi hromadně neopouštějí.
  • To nejhorší teprve přijde, až země začne EU opouštět a až se brány unie definitivně uzavřou.
  • Dopady výsledku unijního referenda se neměří jen kurzem libry a odhady hospodářského růstu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.