Až jednou bude ministr financí Andrej Babiš vydávat sebrané spisy, celý jeden díl pravděpodobně zaberou jeho dopisy prezidentu České lékařské komory Milanu Kubkovi. Když lékaři na jaře spustili kampaň, že české zdravotnictví je v krizi, ministr Kubkovi napsal sáhodlouhý dopis. V něm mu de facto vysvětlil, že zdravotnictví je jen černá díra. Když nyní komora před krajskými volbami svolala mimořádný sjezd, aby opět přitlačila na vládu, Babiš zas sepisoval. A výsledkem je ještě tvrdší dopis, kde Kubka viní, že pro řešení problémů zdravotnictví neudělal vůbec nic. Jakkoliv je Babišův styl neomalený a je nutné mít na paměti jeho významné podnikatelské zájmy ve zdravotnictví, stejně to musíme uznat − má pravdu.

Kubkovy požadavky na státní rozpočet nejsou požadavky lídra profesního sdružení, ale požadavky radikálního odboráře. Přestože ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček prosadil už několikáté navýšení platby za státního pojištěnce, tedy dětí či důchodců, Kubek chce rovnou pravidelnou valorizaci. K tomu speciální zdravotní daň na tabák a alkohol. Dále pravidelné navyšování platů o 10 procent, protože letošní zvyšování platů zdravotníků zjevně nestačí. A v neposlední řadě také vyšší úhrady zdravotních služeb. Pokud někdo chce vidět, jak by vypadal rozklad státních financí v přímém přenosu, tak se stačilo dívat včera na Kubka na sjezdu komory.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru