Držiteli letošních alternativních Nobelových cen se stali dobrovolní záchranáři ze Syrské civilní obrany, egyptská feministická aktivistka Muzn Hasanová společně se svou organizací Nazra for Feminist Studies, ruská obhájkyně lidských práv Světlana Gannuškinová a turecký nezávislý list Cumhuriyet. Informovala o tom agentura AP.

Laureáti ocenění, která jsou dotována celkovou částkou tři miliony švédských korun (8,46 milionu korun), byli vyhlášeni ve čtvrtek ve Stockholmu.

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.

Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

V loňském roce se o alternativní Nobelovy ceny podělili kanadská eskymácká aktivistka Sheila Wattová-Cloutierová, ugandská bojovnice za práva homosexuálů Kasha Jacqueline Nabageseraová a italský válečný chirurg Gino Strada se svou nevládní zdravotnickou organizací Emergency.

Čestnou alternativní Nobelovu cenu získal ministr zahraničí Marshallových ostrovů Tony de Brum a obyvatelé tohoto souostroví za boj proti šíření jaderných zbraní.