Miliardový projekt společnosti ČEZ na stavbu uhelné elektrárny v Černé Hoře je v ohrožení. Nová pravidla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mu dávají již jen tři měsíce na to, aby získal potřebné exportní financování. A zatím to vypadá, že si je český polostátní podnik nestihne zajistit.

OECD loni v prosinci rozhodla, že od roku 2017 zakáže podporu výstavby uhelných elektráren. A i když je exportní financování nutnou součástí celého kontraktu, stále neexistuje bankovní klub, který by potřebné finanční prostředky na elektrárnu Pljevlja za devět miliard korun poskytl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dceřiná firma ČEZ - Škoda Praha - má v Černé Hoře postavit elektrárnu za devět miliard korun. Nedaří se jí ale sehnat potřebné financování.
  • OECD od příštího roku zakazuje členským státům podporu vývozu uhelných elektráren, důvodem je ochrana klimatu.
  • Česká exportní banka a pojišťovna EGAP jsou opatrné a nechtějí po problémových případech financovat projekty bez státních záruk.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru