Takzvanou pamlskovou vyhláškou včera skončil prodej sladkostí na základních školách. Jejím cílem je, aby děti nejedly jídlo, které pro ně není nejvhodnější. A hlavně aby neměly na očích něco, co jim chutná, ale co podle všech zjištění expertů není zrovna prospěšné.

Prakticky může mít vyhláška svůj účinek. Tou první možností je, že školy skutečně zruší veškeré automaty a budou nabízet − kromě obědů, které podléhají jiným pravidlům − pouze zdravé jídlo. Například jablka a hrušky z českých zahrádek, kterých je sice stále dost, ale jediná příležitost, kdy se o nich veřejnost dozví, je, když je v Polsku, kde jsou levnější, nadúroda, tudíž české nikdo nekupuje, a proto potřebují dotaci. Nebo když se uvalí sankce na Rusko a není odbyt, a proto potřebují dotaci na konzumaci. Ve všech těchto případech by sice normální člověk čekal, že třeba budou zdarma nebo skutečně levné, například ve školách a třeba i v mísách ve vrátnicích veřejných budov, ale nakonec nejsou nikde. Nicméně alespoň teoretická možnost nabídky to je.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru