V Česku má vyrůst více takzvaných pasivních bytových domů, které jsou zpravidla o něco dražší než ty běžné, ale jejich obyvatelé si nakonec vystačí s nižší spotřebou energií. Stát na jejich budování brzy začne přispívat. Poté co se ve velkém rozjela státní podpora zateplování bytů a domů nebo nákupu solárních panelů, tak program Nová zelená úsporám rozšiřuje svou působnost.

"Ukazuje se, že trh nových bytových pasivních domů roste velmi pomalu, chceme jej trochu nastartovat," vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec, proč se jeho úřad rozhodl s novinkou přijít. "Dneska jsou byty v nových pasivních domech drahé a podnikatelé se zdráhají je stavět, protože mají pocit, že zákazníci to ve finále neocení," popisuje Brabec. Dokazují to i čísla aliance Šance pro budovy, která sdružuje podnikatele z oboru. Podle nich loni v Česku vzniklo jen asi 250 takových bytů, celkově jich je kolem tisícovky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.