Společnost Vítkovice Gearworks z ostravské skupiny miliardáře Jana Světlíka přistoupila k insolvenčnímu návrhu a chce sama sebe poslat do úpadku.

"Firma je v úpadku a tento úpadek nelze zvrátit ani hospodářskými výsledky dalšího provozování závodu," stojí v dokumentu, který se v úterý odpoledne objevil v insolvenčním rejstříku. Vítkovice Gearworks zároveň soud žádají, aby byl úpadek řešen formou reorganizace.

Po firmách Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Envi se jedná už o třetí firmu z vítkovické skupiny, která je v úpadku.

Gearworks se historicky zabývá výrobou ozubených kol a převodových skříní. Pracuje v ní 180 lidí a podle mluvčí vítkovické skupiny Evy Kijonkové byla firma silně provázána s již zmiňovanou Vítkovice Power Engineering.

Firma minulý rok skončila při tržbách 659 milionů ve ztrátě 68 milionů korun. Hlavním problémem, podobně jako u dalších závodů ze Světlíkovy skupiny, je ale neschopnost Gearworks platit včas svým dodavatelům. Ke konci loňského roku dlužila firma po splatnosti více než 350 milionů korun.

Návrh na úpadek zmiňuje, že firma má celkem 414 věřitelů. Jejich seznam i celková výše závazků krachující společnosti jsou nicméně v návrhu začerněny.

Největším věřitelem má být podle Gearworks banka HSBC s pohledávkou 158 milionů korun. Jako další významné věřitele zmiňuje strojírenské společnosti ZVVZ-Enven Engineering z Milevska a Axis nebo stavební firmu Klement.

Velká zadluženost trápí celou skupinu Vítkovice již delší dobu. I proto se její majitel Jan Světlík pokouší minimálně dva roky dojednat nové klubové financování, které by do jedné z největších českých strojírenských skupin nalilo potřebné miliardy korun. Zatím ale neúspěšně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Už na jaře tak Vítkovice přiznaly problémy tří firem – kromě energetické VPE a Gearworks ještě u Vítkovice Mechanika. Ta návrh na insolvenci letos v dubnu ale zatím ustála.

Největší problémy i dluhy má zatím firma Vítkovice Power Engineering. Tu potopila jednak krize v celém sektoru, kdy se do energetiky v Evropě prakticky neinvestuje, jednak problémová zakázka v Turecku, kde staví pro společnost Adularya elektrárnu Yunus Emre, na kterou již státní Česká exportní banka půjčila tureckému investorovi 12 miliard korun.