Sehnat vyučenou šičku se zdá v Česku takřka nemožné, na trhu práce nejsou. Ve Vietnamu jsou však šikovné a zkušené dělnice, které by místo v podniku, jako je Triola, braly hned. Musely by však získat potřebná povolení ze strany českého státu.

A to je problém. Český stát se zaštiťuje tvrzením odborů, že Vietnamci berou českým lidem práci. "Neakceptujeme argumenty, že zahraniční zaměstnanci berou práci zdejším lidem. Momentální míra nezaměstnanosti je 5,3 procenta, to je množina lidí, kteří nikdy z mnoha důvodů nepracovali a pracovat nebudou," uvedla Lýdie Malchárková ze společnosti Triola.

Podobně mluví i další firmy. Vladimír Malý, personální ředitel společnosti Svitap ze Svitav, poukazuje na to, že na nedostatek pracovních sil doplatí právě místní zaměstnanci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Šest let hledá společnost Triola pro svůj provoz v Horním Jiřetíně švadleny a šičky.
  • Na trhu práce však podobné profese nejsou a české školství jich produkuje minimum.
  • Firma si proto svoje lidi se zkušenostmi našla ve Vietnamu.
  • Narazila však na odpor ministerstva zahraničí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.