Evropská komisařka pro vnitřní trh a průmysl Elżbieta Bieńkowská navrhla, aby evropská sedmadvacítka vydávala společně "obranné" dluhopisy, které by posílily evropský trh se zbrojní technikou.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Užší spolupráce na poli bezpečnosti je součástí politiky zaměřené na podporu soudržnosti EU poté, co pozici "zbylé" sedmadvacítky oslabil překvapivý výsledek britského referenda o brexitu, uvádí agentura Reuters, které eurokomisařka Bieńkowská poskytla rozhovor.

Součástí připravovaného plánu, který podporuje i český premiér Sobotka, je také zřízení společného evropského velitelství pro civilní i vojenské mise.

O spolupráci evropských armád se už diskutovalo v minulosti, státy se ale na konkrétní podobě zatím nikdy neshodly a střežily si své národní obranné zájmy. Právě Velká Británie návrhy společné obrany od začátku zavrhovala.

"Británie návrhu nikdy podporu nevyjádřila, vždy k němu měla odpor. S brexitem se vrátil zájem o něj a rozpoutaly se nové diskuse. Nálada je úplně jiná," uvedla Bieńkowská v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Bieńkowská, která má na starost průmyslovou složku nové bezpečnostní a obranné strategie, chce vytvořit společný evropský obranný fond, který bude financovat technologie, na jejichž potřebě se shodne celá sedmadvacítka.

"Naše rozpočty na obranu se scvrkávají. Rusko své výdaje na armádu zvýšilo o 97 procent, Čína o 160 procent, zatímco v Evropě se rozpočty snížily o devět procent, což je děsivé," řekla komisařka. Dále uvedla, že se uvažuje o sdružování rozpočtů jednotlivých států na financování obranných projektů a vydávání unijních dluhopisů.

Řekla, že by fond pro začátek mohl získat finance díky penězům z už existujícího Evropského fondu pro strategické investice (EFSI), který byl založen loni.