Budvar, ČEZ, Český Aeroholding, Čepro. Společnosti, u kterých je všeobecně známé, že jsou úplně nebo z většiny kontrolované státem. Kdo ale ví, že Česká republika léta vlastní největšího výrobce tiskařského papíru ve Slovinsku?

Společnost Vipap Videm Krško připadla státu po krachu Investiční a poštovní banky (IPB). Papírna je dlouhodobě ztrátová a předlužená. Ministerstvo financí, které v továrně vlastní 96,5 procenta akcií a pomáhá ji udržovat při životě úvěry za více než čtvrt miliardy korun, se loni neúspěšně pokusilo Vipap prodat ve výběrovém řízení. Žádný ze zájemců ale nepředložil závaznou nabídku. Nyní stát završuje jednání s věřitelskými bankami a chystá se nabídnout papírnu znovu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.