Stovky mladých Litevců mají každý rok zajímavý rituál: chtějí se zúčastnit něčeho, na co by jejich rodiče a prarodiče nejraději zapomněli. Osm stovek se jich letos přihlásilo na Misi Sibiř, což je od roku 2005 nevládní organizací Jauniems organizovaná výprava na místa, kam byly v letech 1941 až 1953 deportovány stovky tisíc obyvatel Pobaltí, okupovaného Sovětským svazem.

Mladí Litevci se tam jedou postarat o hroby těch, kteří deportace nepřežili, a zároveň poznat historii vlastního národa, která je pro mnohé z nich už příliš vzdálená, ale bolestně se dotýká téměř každé rodiny. Letos skupina cestovala za polární kruh do města Igarka, u něhož leží podle některých odhadů největší hřbitov Litevců mimo území historické Litvy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru