Naše domácí události se tento týden dostaly do popředí světových médií hned dvakrát. A v obou případech negativně. V prvním případě si Guardian všímá, že prezident Zeman začíná být svými výroky a arogantním carským chováním tak výstřední, že vyniká i ve srovnání s jinými politiky Visegrádské skupiny. Druhá zpráva, tentokráte v týdeníku Economist, se pozastavuje nad tím, že Prima TV porušila všechny zásady mediální etiky, když o běžencích záměrně informovala jen negativně, a v lehkém šoku zdůrazňuje, že se po do nebe volajícím skandálu nic nestalo. Není nutno připomínat, že obě zmíněná periodika patří ve světě ke své špičce a že je píší a čtou lidé, kteří mají vliv na budoucnost našeho kontinentu. Těžko tedy podezírat, že jsou členy pražské lumpenkavárny či že jsou na našeho nejvyššího zasedlí a chtějí mu působit "lumpárny".

Dostane-li náš prezident nálepku největšího "hatera" ze všech postkomunistických politiků, je to už skutečně na pováženou. Zejména den poté, co lucemburský ministr zahraničních věcí Asselborn začal otevřeně spekulovat o Maďarsku jako zemi, která může být "vyhozena" z EU. Nikoliv tentokráte kvůli ekonomickým záležitostem (což hrozilo ve spojitosti s eurozónou Řecku), ale kvůli věcem kulturním, civilizačním, humanistickým. Vzhledem k tomu, že k uprchlíkům mají nejostřejší a nejodmítavější postoj právě země Visegrádské skupiny (deník objasňuje i situaci na Slovensku a v Polsku), stává se největší křikloun a hater Visegrádské skupiny zároveň největším křiklounem a haterem v EU. Vzhledem k jeho reakcím na domácí scéně − kdy jej jakákoliv kritika místo zklidnění jen dále radikalizovala, lze cosi podobného očekávat i na poli mezinárodním. Čím více nad ním bude Evropa a západní svět zvedat obočí, kroutit hlavou a ukazovat na něj ukazováčkem, tím více si to bude užívat.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru