Loňský rok byl mimořádný, aspoň pro Čechy. Na Říp nedopadl meteorit ani nevzniklo přímé dálniční spojení až do Drážďan, ale přesto − nekonaly se žádné významné volby. To se předtím dlouho nestalo (naposledy v roce 2011) a ještě déle nestane (do roku 2027). Šéfku statistiků Ivu Ritschelovou nechává nadcházející volební maraton v klidu, víc ji trápí, co přinesl a naopak vzal zákon o státní službě. Ten jí, stejně jako řadě dalších vysoce postavených úředníků, leží v žaludku. "Musí se změnit," říká Ritschelová.

HN: Česko čeká po dvou letech relativního klidu horká volební sezona. Jak to vnímáte? Je to něco, z čeho jste jako statistici, kteří mají na starosti sčítání, nervózní, nebo jde naopak o rutinu?

Do roku 2027 nebude rok, kdy by nebyly nějaké velké volby. Pro nás už to je rutinní záležitost. Když vezmu krajské volby, které budou teď v říjnu a jimiž to odstartuje, tak nejprve děláme zátěžové testy systému a pak jsou troje simulované zkoušky, při nichž volby jakoby proběhnou. V první zkoušce je to tak, že pracovníci sedí na krajských správách úřadu, my tady v centrále a simulujeme volby. Druhá a třetí zkouška je mnohem rozsáhlejší, naši lidé jsou už přímo na přebíracích místech, kde pořizují fiktivní výsledky voleb podle zadání připraveného naším volebním oddělením.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.