Loňský rok byl mimořádný, aspoň pro Čechy. Na Říp nedopadl meteorit ani nevzniklo přímé dálniční spojení až do Drážďan, ale přesto − nekonaly se žádné významné volby. To se předtím dlouho nestalo (naposledy v roce 2011) a ještě déle nestane (do roku 2027). Šéfku statistiků Ivu Ritschelovou nechává nadcházející volební maraton v klidu, víc ji trápí, co přinesl a naopak vzal zákon o státní službě. Ten jí, stejně jako řadě dalších vysoce postavených úředníků, leží v žaludku. "Musí se změnit," říká Ritschelová.

HN: Česko čeká po dvou letech relativního klidu horká volební sezona. Jak to vnímáte? Je to něco, z čeho jste jako statistici, kteří mají na starosti sčítání, nervózní, nebo jde naopak o rutinu?

Do roku 2027 nebude rok, kdy by nebyly nějaké velké volby. Pro nás už to je rutinní záležitost. Když vezmu krajské volby, které budou teď v říjnu a jimiž to odstartuje, tak nejprve děláme zátěžové testy systému a pak jsou troje simulované zkoušky, při nichž volby jakoby proběhnou. V první zkoušce je to tak, že pracovníci sedí na krajských správách úřadu, my tady v centrále a simulujeme volby. Druhá a třetí zkouška je mnohem rozsáhlejší, naši lidé jsou už přímo na přebíracích místech, kde pořizují fiktivní výsledky voleb podle zadání připraveného naším volebním oddělením.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.