Evropský fotbal hledá svého nového šéfa, schyluje se k důležité volbě, v níž není jasného favorita. Když loni v březnu potřetí v řadě vkládali delegáti vídeňského kongresu bezmeznou důvěru do osoby Michela Platiniho, vůbec nečekali, že by vlastně jen o pár měsíců později mohla taková situace nastat. Jenže Francouz se zamotal do války o budoucnost FIFA, organizace řídící světový fotbal. A sám v té řeži, obrazně řečeno, přišel o hlavu. Proto teď Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) musí na středečním mimořádném kongresu v Aténách najít nového lídra.

Stane se jím buď šéf slovinského fotbalu Aleksander Čeferin, nebo nizozemský kandidát Michael van Praag. Ať už zvítězí kdokoli, ihned bude muset hledat řešení pro třecí plochu, rozžhavenou doběla, pro novou podobu Ligy mistrů.

Jak se loni ukázalo, Blatterův trůn, ze kterého Švýcar po desetiletí FIFA a světový fotbal řídil, nebyl železný, ale ze skla. A poté, co se zásluhou vyšetřovatelů FBI roztříštil, rozlétly se střepy z něj do celého světa a přeťaly kariéry desítek funkcionářů Blatterovy zkorumpované a klientelistické říše.

Dva kandidáti

Michael van Praag, Nizozemsko, 68 let

Jeho otec byl prezidentem Ajaxu Amsterdam a Michael na tuto rodinnou tradici navázal, sám Ajax řídil v letech 1989–2003. Předtím se ve fotbale pohyboval jako amatérský hráč a rozhodčí. Je úspěšným podnikatelem, vedle toho rozvíjel i funkcionářskou kariéru. Nizozemský svaz vede od roku 2008, v exekutivě UEFA pak začal pracovat o rok později, od loňska je jejím viceprezidentem. Je ženatý, má jednoho potomka.

Aleksander Čeferin, Slovinsko, 48 let

Rodák z Lublaně se fotbalu v mládí aktivně nevěnoval. Vystudovaný právník se ve světě sportu objevil až v roce 2005 jako člen výkonného výboru futsalového klubu Lesna Litija. Rok nato už ovšem seděl ve vedení Olimpije Lublaň a od roku 2011 vede Slovinský fotbalový svaz. V létě prohlásil, že si pro zářijovou volbu šéfa UEFA zajistil už 19 členských hlasů z 55. Je ženatý, má tři děti.

Michel Platini sice v té době patřil mezi nejhlasitější Švýcarovy kritiky, jenže hydra odcházející moci nečekaně stáhla s sebou do propasti i jeho. Ani renomé držitele tří Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu kontinentu Platinimu nepomohlo, když před vyšetřovateli neúspěšně vysvětloval, na základě čeho mu Blatterův sekretariát, v době, kdy ti dva spolu ještě úzce spolupracovali, vyplatil dva miliony švýcarských franků a nevystavil na to žádnou stvrzenku.

Etická komise FIFA kvůli neprůhledným praktikám suspendovala jak Blattera, tak Platiniho. Původně šestiletý trest pro Francouze sice Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne zkrátila na čtyři roky, nicméně ani takto kosmetická úprava nezměnila nic na tom, že Platini musel scénu opustit.

Nakrátko by se na ní měl, pravda, znovu objevit právě teď ve středu, kdy hodlá Platini mimořádný kongres UEFA v Aténách oslovit, což se orgánům FIFA, jež ho potrestaly, hrubě nelíbí.

Čeferina volí Balkán, ale i Německo

V aténském sále každopádně nebude scházet Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Koho svým hlasem podpoří, však neprozradil. Navíc odmítl volbu jakkoli komentovat.

Co od Aleksandra Čeferina či Michaela van Praaga čekat? A jak se jeví jejich pozice? Odpovědi jsme hledali s Petrem Fouskem, českým expertem, který se ve strukturách obou organizací léta pohybuje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru