Spotřebitelské ceny klesly v srpnu oproti červenci o 0,2 procenta. Minulý rok padaly v srpnu ceny ještě rychleji, a tak v meziročním srovnání růst cen mírně zrychlil na 0,6 procenta.

V srpnu zlevňovaly zejména potraviny a nealkoholické nápoje a doprava. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen potravin a nealkoholických nápojů byl způsoben především poklesem cen zeleniny o 8,4 %. V dopravě klesly ceny pohonných hmot o 1,8 %. Pokles cen zaznamenalo i odívání o 0,6 procenta a obuvi o 1,8 procenta.

Meziroční vývoj inflace potvrdil odpoutání od nuly a dosáhl stejné hodnoty jako v dubnu, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal. "Důvodem zrychlení inflace je především propad cen pohonných hmot ve druhé polovině loňského roku, který snižuje srovnávací základnu. Zatímco loni tento efekt vedl k poklesu inflace až téměř k nule, letos vede k meziročnímu růstu cen," dodal.

Tabákové výrobky v srpnu meziročně zdražily o 5,7 procenta, alkoholické nápoje o 3,8 procenta. Méně výrazně než v červenci klesaly v minulém měsíci ceny sýrů, jogurtů, másla a ovoce. Ceny čistého nájemného se zvýšily o dvě procenta, oděvů o procento a obuvi o více než pět procent. Za finanční služby lidé platili o 2,5 procenta více než loni v srpnu.

Meziroční pokles naproti tomu pokračoval u pohonných hmot, které zlevnily o více než desetinu. Ceny zemního plynu se snížily o 6,9 procenta.  Za zmínku stojí také další vzestup cen stravování a ubytování. Ceny ubytování stouply oproti loňsku o půl procenta, ceny v restauracích o 1,3 procenta.

"Kromě zvýšeného letošního zájmu o domácí dovolené je pravděpodobné, že restauratéři zvedají ceny v souvislosti se zavedením EET. Aby mohli legálně zaplatit zaměstnancům v běžné výši a přitom přiznat všechny příjmy, musí začít zvedat ceny. Nemohou to udělat skokově v momentě zavedení evidence, protože to by k nim přitáhlo pozornost finančních úřadů. Zavedení EET tedy pocítí i v příštích měsících všichni návštěvníci restaurací," říká Eva Zamrazilová, šéfka České bankovní asociace.

Za srpnovým meziměsíčním poklesem spotřebitelských cen je zejména zlevnění některých potravin a pohonných hmot. Proti červenci klesly také ceny oděvů, obuvi a vína. Více naopak lidé museli dát za zájezdy, nájemné, některé potraviny a nealkoholické nápoje. V úhrnu ceny v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem klesly o půl procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,2 procenta.

"Zrychlování inflace očekáváme i v dalších měsících. Už v listopadu by meziroční růst cen měl přesáhnout jedno procento," říká Marek Dřímal z Komerční banky a dodává, že dnešní data pravděpodobně povedou k pokračování tlaku na kurzový závazek centrální banky. Vyšší aktivita investorů je na trhu už citelně znát

Měsíční míra inflace (meziroční/meziměsíční srovnání)

Komentář: Modrá křivka vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny daného měsíce ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Červená křivka pak vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci.