Zvýhodnit při placení daní ty podnikatele, kteří dávají část svých zisků na vývoj a inovace, je rozšířené pravidlo takřka v celé Evropě. V Česku už podobný zákon platí deset let, zatím však spíše skřípe, než že by podnikatelům přinášel motivaci a výzvy k hledání nových materiálů či metod. Podnikatelé volají po změně, včera o tom diskutovali na VŠE se zástupci ministerstva financí a finančního ředitelství.

Od uplatnění výhod podnikatele odrazuje to, že český finanční úřad zpětně mnohdy vidí jinak, co je a co není inovativní vývoj. A pak živnostníka čeká doplatek daně a další nepříjemnosti. Případně i soud, pokud se cítí být v právu. Příkladem je loňský případ společnosti Fortell, které stát neuznal odpočet daně za výzkum. Firmy se zastal Nejvyšší správní soud, který konstatoval, že finanční úřad nepostupoval správně, když po firmě požadoval čtyři miliony korun. V případu však ještě nebyl vynesen pravomocný rozsudek.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru