Většina ze šedesáti tisíc hoteliérů a majitelů českých restaurací, kteří se od prosince zapojí do elektronické evidence tržeb (EET), nechává nákup nezbytného vybavení na poslední chvíli. A to se jim nemusí vyplatit. Potřebují přitom zařízení s připojením k internetu, pokladní tiskárnu a software ke spojení s finanční správou.

Dodavatelé tohoto vybavení ubezpečují, že se kvůli očekávanému listopadovému náporu předzásobí. "Je ale otázka, kolik menších dodavatelů bude mít na konci listopadu dostatečné skladové zásoby vybavení pro elektronickou evidenci, aby uspokojili dočasně zvýšenou poptávku desetitisíců zákazníků najednou," říká marketingový specialista Michal Pavlík z Vodafonu. U své společnosti problém s nedostatkem zásob neočekává, stejně jako u ostatních mobilních operátorů.

Desetitisíce podnikatelů, kteří se budou snažit svoji povinnost vyřešit, budou nejspíš vybírat hlavně z nabídek nejsilnějších firem. K těm se vedle mobilních operátorů může řadit třeba firma Smart Software, již spoluvlastní investiční skupina J&T, nebo start-up Storyous, který náleží do skupiny Rockaway.

Dodavatelé vědí, že většina obchodníků chce na evidenci co nejvíce ušetřit. Sami ale chtějí vydělat co nejvíc, takže v rámci svých balíčků přímo i nepřímo vybízejí k využívání dalších služeb, za něž si ovšem podnikatelé připlatí.

Každý z prodejců přitom volí jinou obchodní strategii. HN zmapovaly nabídky větších prodejců na evidenčním trhu. Jeho velikost se jenom pro letošní první fázi odhaduje na 300 milionů korun.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru