Stalo se přesně to, co nemělo. Kvůli hádkám o velmi sporné prodloužení smlouvy s Kapschem na provozování mýta zcela zapadlo, že nám už začíná hořet další koudel u zadku. A tou je snad už konečně férová a otevřená soutěž na provozování mýta po roce 2019. 2019? Vždyť to je až za tři a půl roku, spousta času. Omyl. Už nyní je jasné, že i když vše půjde hladce, je to šibeniční termín, aby se jedna z největších státních zakázek stihla transparentně a především ku dlouhodobému prospěchu českých řidičů.

Víme už, kdo bude ministerstvu bez dostatku odborníků na mýto radit. Projektovým manažerem bude Deloitte Advisory. Ale i kdyby Deloitte měl skvělý tým dopravních expertů, na počátku musí být jasné politické zadání. A to není. Současná vládní koalice začíná někde od poloviny problému. ČSSD chce rozšíření mýta i na silnice druhé a třetí třídy. Ministr dopravy Dan Ťok a jeho ANO jsou maximálně pro mýto na některých silnicích první třídy a na odbočkách na menší silnice by nasázeli značky zákazu kamionů. Z toho samozřejmě vyplývají technologické důsledky. Čím více mýto pohltí menších silnic, tím větší šance se otevírá satelitní technologii, protože nelze celou republiku osadit monstrózními mýtnými branami nezbytnými pro mikrovlnnou technologii. Takže požadavky ČSSD jednoznačně favorizují satelit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru