Německý přebytek běžného účtu platební bilance by letos mohl vystoupat na nový rekord 310 miliard dolarů. Předstihl by tím čínské aktivní saldo a byl by nejvyšší na světě, předpověděl mnichovský ekonomický institut Ifo. U Číny totiž čeká naopak pokles o 70 miliard zhruba na 260 mi­liard dolarů.

Hlavní složkou bilance běžného účtu je obchodní bilance. Německý přebytek se opírá o vysoké aktivní saldo v obchodu se zbožím, uvedl ekonom Ifo Christian Grimme. Podle něj německý vývoz překročil hodnotu dovozu jen v prvním pololetí o 159 mi­liard dolarů.

Letošní odhadovaný německý přebytek na běžném účtu by odpovídal asi 8,9 procenta hrubého domácího produktu země. Znamená to, že by opět překročil doporučené maximum, které Evropská komise stanovuje na šest procent.

Někteří němečtí obchodní partneři v čele s Francií a USA už léta vyzývají Berlín, aby posílením domácí poptávky a dovozu přispěl ke snížení globálních ekonomických nerovnovah a podpořil růst světové ekonomiky. Berlín kritiku odmítá a poukazuje na to, že domácí poptávku už posílilo zavedení celostátní minimální mzdy a výrazné zvýšení důchodů. Vláda rovněž zvýšila výdaje na dopravní a digitální infrastrukturu a posílila výdaje ke zvládnutí masové imigrace, uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru